Wyrzynanie ósemek może sprawiać problemy. Zwykle proces wyrzynania się ósemek jest rozłożony w czasie oraz u wielu pacjentów nieprzyjemny. Nie u wszystkich ósemki w ogóle się wyrzynają. Nieraz jest tak, że rośnie tylko jedna, dwie, czasem nie rosną wcale. Mówią o tym uwarunkowania genetyczne oraz przeważnie przestrzeń w szczęce. Pojawiające się przy wyrastaniu ósemek obrzęk dziąsła i ból nie zawsze świadczą o tym, że wyrzynają się w sposób niewłaściwy. Mimo to warto skonsultować się ze stomatologiem, by uniknąć bolesnych skutków niepoprawnego wyrzynania się ósemek.
Kłopot zjawia się w momencie, kiedy wzrost ósemek jest niepoprawne. Dla przykładu gdy wyrastają krzywo albo ponad linię innych zębów, wpijają się w policzek, drażnią dziąsła lub stają się zębami zatrzymanymi. Drażliwy ból może występować z uwagi na nacisk na inne trzonowce, a także kiedy w pobliżu pojawia się próchnica. Oprócz bólu w czasie wyrzynania ósemek może wystąpić również gorączka, szczękościsk, a nawet stan zapalny i obrzęk. Wystąpienie podobnych dolegliwości nie we wszystkich przypadkach kończy się na wyrwaniu ósemek, jednak dentysta powinien zbadać problem.
Zdarza się tak, że ósemki stomatolog usuwa zapobiegawczo, dlatego że w niektórych przypadkach oczyszczanie ich szczoteczką jest utrudnione, co zazwyczaj prowadzi do rozwoju próchnicy. Obok usunięcia ósemek lekarz dentysta może pomóc również innymi metodami. By usprawnić proces wyrzynania, może naciąć dziąsło oraz przepisać środki przeciwbólowe i antybiotyki.