Jaka jest struktura i rodzaje implantów dentystycznych

 

Jaka jest struktura i rodzaje implantów dentystycznych

O trwałości implantów dentystycznych zaważa sporo czynników, ale jednym z najważniejszych, jest ich mocna struktura podobna do naturalnego zęba. Implant stomatologiczny zbudowany jest z trzech bazowych składników. Pierwszym jest śruba zastępująca korzeń zęba. Zazwyczaj stosowanym surowcem, z którego tworzy się śruby jest trwały tytan. To właśnie śruba jest najistotniejszym składnikiem, dlatego że to ją lekarz stomatolog implantolog umieszcza w tkance kostnej, by się z nią zintegrowała i tworzyła trwałą podstawę dla protezy.

Protetyczna odbudowa, tj. zwykle korona, zastępuje ząb w zakresie optycznym. Korony wyglądają jak normalne zęby szczególnie, jeżeli pacjent postawi na założenie u dentysty korony z cyrkonu. Jeżeli jednak pacjent wymaga odbudowy większej liczby zębów, może zdecydować się na inny typ protezy. Na implantach można oprzeć także mosty, a nawet pełne protezy. Dlatego też drugim elementem struktury implantu jest protetyczna odbudowa umieszczana na śrubie. Ostatnim, niezwykle istotnym składnikiem jest łącznik, co scala ze sobą śrubę oraz odbudowę.

Wyróżniamy też dwa rodzaje implantów dentystycznych. Ze względu na materiały wykorzystywane przez stomatologów mogą to być implanty cyrkonowe lub tytanowe. Rodzaje te da się sklasyfikować również z uwagi na miejsce aplikacji wszczepu. Zwykle stosowane są dentystyczne implanty zębów śródkostne, wszczepiane głęboko w kości. Z kolei implanty podokostnowe wszczepia się znacznie rzadziej, bo są niezbyt głęboko wszczepiane i to sprawia, że są mało trwałe.

Kiedy potrzebny jest stomatolog endodonta

  Leczenie kanałowe pod mikroskopem dentysta endodonta realizuje z reguły w szczególnych sytuacjach. Z reguły leczenie kanałowe niezbędne je...