Regularne wizyty u stomatologa pozwalają pacjentom nie tylko pielęgnować kondycję i czystość jamy ustnej, ale również za ich sprawą można szybko wykryć zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Zadaniem tego stawu jest poruszanie żuchwą w tył i na przód i na boki. Dlatego jego prawidłowe działanie uzależnia właściwą wymowę albo na przykład funkcje żucia.
Wszelkie problemy z działaniem stawu skroniowo-żuchwowego da się łatwo zobaczyć, co sprawia, że dostępne jest bezzwłoczne rozpoczęcie leczenia. W gabinetach stomatologicznych badania przeprowadzane są przy użyciu specjalnego deprogramatora pod opieką chirurga stomatologa. Rozpoznanie problemu nie jest skomplikowane ze względu na różnorodność występujących w takim przypadku symptomów.
Do najbardziej znanych objawów kłopotów ze stawem skroniowo-żuchwowym zalicza się zaciskanie i zgrzytanie zębami. Równie znane są trudności w przeżuwaniu twardych pokarmów albo dalekim rozchylaniu ust oraz konieczność mocnego przyciskanie zębów, by stykały się ze sobą. Zdarza się również tak, że występują trzaski i kliknięcia w stawach albo obserwujemy nieprzyjemne starcie, zniszczenie albo nadwrażliwość zębów. Takich oznak nie wolno bagatelizować, dlatego że towarzyszą im często bóle głowy, karku lub pleców, a do tego ruchomość zębów oraz problemy z innymi stawami.