Korony protetyczne mają w stomatologii szerokie przeznaczenie. W głównej mierze zastępują pojedyncze zęby, jakie uległy zniszczeniu lub oczekują odnowy np. po leczeniu kanałowym. Korony mocuje się także na implantach w przypadku, kiedy konieczne jest wypełnienie zupełnego braku zęba.
Korony zębowe wytwarzane są także z odmiennych surowców. Współcześnie najpopularniejsze są korony cyrkonowe albo porcelanowe z ceramiczną podbudową. Największą zaletą tego rodzaju odbudowy zębów jest wielka trwałość koron. Za pomocą koron można ukryć wszelkie defekty zębów, na przykład gdy są z jakiegoś względu naruszone lub są brzydsze niż kiedyś. To dlatego, że korony swoim kształtem przypominają naturalne zęby i podnoszą wygląd jamy ustnej.
Pod koronami można zakryć przebarwienia lub nierówności. Żeby stało się to możliwe trzeba oszlifować ząb pod to wypełnienie. Nie trzeba jednak tego robić w przypadku koron na implantach. Przy takich zabiegach chirurg stomatolog nie narusza w żaden sposób sąsiadujących zębów, a zaledwie wypełnia pustkę pomiędzy nimi. Koszt korony protetycznej wynika z surowca, z jakiego ją wytworzono. Cenę korony podbija również to, czy zostanie założona na ząb albo jego resztki, czy na implant.