Ligatury ortodontyczne. Do czego służą?

aparat na zębach i jego części - wiedza ortodontyczna

Decyzja o poprawie wyglądu i zdrowia jamy ustnej zazwyczaj łączy się też z leczeniem ortodontycznym, czyli czynnościami mającymi na celu wyrównanie wykrzywionych zębów oraz zlikwidowanie nabytych lub wrodzonych wad zgryzu. Wśród dostępnych typów aparatów ortodontycznych, aparat stały wciąż jest uznawany za najlepszy i dający najtrwalsze efekty. By aparat ortodontyczny prawidłowo spełniał swoją rolę, musi być poprawnie zamocowany. Mocą, która wpływa na zęby w stałym aparacie jest łuk ortodontyczny przyczepiony do ortodontycznych zamków przylepionych do poszczególnych zębów. Ligatury ortodontyczne maja za zadanie utrzymanie łuku przy zamkach.


Ligatury ortodontyczne są drobnymi gumkami, które zachowują ważne elementy aparatu w odpowiednim miejscu, żeby działanie aparatu było zgodne z wytycznymi lekarza dentysty oraz sporządzonym planem leczenia. Niepoprawnie ustawiony aparat może dawać ujemne skutki i zamiast działania naprawczego tylko zaszkodzi, przykładowo poprzez przesuwanie zębów w niewłaściwą stronę i tym samym nasilenie wady. Z tego powodu choć ligatury ortodontyczne wydają się niewielkim elementem struktury aparatu stałego, posiadają wielkie znaczenie dla poprawnego leczenia ortodontycznego.

Dla szerszego urozmaicenia, ligatury ortodontyczne są dostępne w różnych kolorach, co szczególnie cieszy małych pacjentów. Starsi pacjenci zwykle dobierają kolory ligatur w taki sposób, żeby były one prawie niewidoczne, nie odznaczały się zbyt mocno na tle zębów lub ze względu na to, czy istnieje możliwość zabarwienia się ligatury w czasie użytkowania (taki problem tyczy się głównie ligatur w białym lub innym jasnym kolorze). Przeciętnie ligatury ortodontyczne wymienia się raz na miesiąc albo półtora miesiąca.

Kiedy potrzebny jest stomatolog endodonta

  Leczenie kanałowe pod mikroskopem dentysta endodonta realizuje z reguły w szczególnych sytuacjach. Z reguły leczenie kanałowe niezbędne je...